Wednesday’s Area Scores – May 16

**High School Track and Field**

(IHSA)
*Class 1 Rushville Sectional*
— Top Individuals
Connor Artman (Illini West): sectional champ in Long Jump/Triple Jump/110 Hurdles/300 Hurdles
Charly Tschibuabua (Rushville-Industry): sectional champ in 200 and 400, second in 100
Andy Bird (West Hancock): sectional champ in Shot Put, second in Discus
Jacob Bryan (Illini West): sectional champ in 800, second in 400
Basile Buckner (Rushville-Industry): sectional champ in 100, second in 200
Eli Ten Eyck (Pittsfield): sectional champ in 1600
Andrew Phillips (Rushville-Industry): sectional champ in Pole Vault

— Other Area State Qualifiers
Seth Rochelle (Liberty): 100 and 200
Trentin Rooney (West Hancock): 100 and 200
Austin Young (West Central): High Jump
Ty Jackson (Illini West): Discus
Colton Sargent (Illini West): 100
Wes Davis (Pittsfield): 100
Levi Hecox (Central): 200
Harley Street (Rushville-Industry): 800
Dalton Ellingboe (West Hancock): 3200

— Relay Team, State Qualifiers
Liberty: sectional champ in 4×100 and 4×200
Rushville-Industry: 4×100
Central: 4×200
Pittsfield: 4×400
Unity: 4×800

**High School Baseball**

(IHSA)
*Class 2A Beardstown Regional Semifinals*
Pittsfield: 1
QND: 12
Malachi Lentz: 4 RBI’s (3-run HR)
Nick Wellman: CG 2-hitter
Raiders: (27-2)

Beardstown: 1
Auburn: 7
— QND vs. Auburn (Saturday, 11 a.m.)

*Class 2A Carthage Regional Semifinals*
West Hancock: 4
Monmouth-Roseville: 6
Korey VanFleet: 2 RBI’s
— Mon-Rose vs. Illini West/Knoxville winner (Saturday, 10 a.m.)

*Class 1A Mt. Sterling Regional Semifinals*
Liberty: 13
Triopia: 8
Kutter Thompson: 5 RBI’s
— Liberty vs. Brown County/Central winner (Saturday, 2 p.m.)

(MSHSAA)
*Class 3 District 8 Championship*
Clark County: 3
Palmyra: 0
Chandler Bevans: CG 7-hitter
— Clark County vs. Hallsville (Monday, TBD)

*Class 2 District 5 Championship*
Canton: 13
Putnam County: 4
— Canton at Sturgeon (Monday, TBD)

*Class 2 District 4 Championship*
Van-Far: 14
New Haven: 0
— Van-Far vs. Valle Catholic (Monday, TBD)

*Class 1 District 12 Championship*
North Shelby: 0
Silex: 10

**High School Softball**

(IHSA)
*Class 2A Warsaw Regional Semifinals)
West Hancock: 14
QND: 4
Reagan Eaves: 4 RBI’s
— West Hancock vs. Illini West (Saturday, 11 a.m.)

*Class 1A JX Routt Regional Semifinals*
JX Routt: 5
Payson: 4
(8 Innings)
Lauryn Hinthorne: 2-3, RBI
— Brown County vs. Routt (Saturday, 11 a.m.)

*Class 1A Greenfield Regional Semifinals*
Western: 1
West Central: 3
— West Central vs. Calhoun (Saturday, 11 a.m.)

adwpadmin

adwpadmin

More Sports

WGEM STORMTRAK FORECAST
Quincy
60°
Hannibal
63°
Keokuk
59°
Macomb
50°
Mostly cloudy today with storms in the forecast

Mostly cloudy today with storms in the forecast

A cooler start this morning with temperatures in the mid to upper 50s. Kids headed to the bus stop may

Connect With Us
TOP SPORTS STORIES

QMG Play of the Week Winner!

This week's QMG Play of the Week comes from Monroe City Softball! The Panthers showed out with a big time

QU Soccer Men and Women Both Win Three in a Row

Both the Quincy men and women were searching for three straight wins Sunday when both programs took on Truman State

High School Football Week 6 Slate

We're already halfway through the high school football season and the excitement has shown no signs of slowing down! We

Prep Athlete of the Week Ballot: Week 5

It's time for the WGEM SportsCenter and Hannibal Regional Prep Athlete of the Week!

Saturday’s Area Scores – September 22

The Tri-State sports scene was busy Saturday from softball tournaments to QU's homecoming football game and so much more!

Quincy
60°
Hannibal
63°
Keokuk
59°
Macomb
50°
Scroll to top
Skip to content