Friday’s Scores

PREP FOOTBALL=

Appleton City 60, Rich Hill 38

Class 1=

District 1=

Semifinal=

Hayti 60, St. Vincent 14

Valle Catholic 73, Malden 6

District 2=

Semifinal=

Pierce City 45, Miller 13

Thayer 20, Cabool 14

District 3=

Semifinal=

Lincoln 50, Cole Camp 13

Skyline 44, Lockwood/Golden City 12

District 4=

Semifinal=

Adrian 48, Wellington-Napoleon 12

Windsor 42, Crest Ridge 14

District 5=

Semifinal=

Marceline 49, Carrollton 12

Sweet Springs/Malta Bend 44, Slater 32

District 6=

Semifinal=

Brentwood 43, Harrisburg 0

South Callaway 43, South Shelby 36

District 7=

Semifinal=

Mid-Buchanan 49, East Buchanan 22

Penney 42, Plattsburg 8

District 8=

Semifinal=

Putnam County 29, Scotland County 0

South Harrison 32, Milan 8

Class 2=

District 1=

Semifinal=

Caruthersville 40, St. Pius X (Festus) 29

Scott City 52, Central (New Madrid County) 14

District 2=

Semifinal=

Lift for Life Academy 36, Duchesne 18

Lutheran North 68, Cuba 0

District 3=

Semifinal=

Ava 34, East Newton 6

Willow Springs 27, Liberty (Mountain View) 19

District 4=

Semifinal=

Fair Grove 56, Versailles 28

Lamar 50, Warsaw 6

District 5=

Semifinal=

Hallsville 42, Hermann 0

Living Word Christian School 46, Centralia 40

District 6=

Semifinal=

Clark County 52, Macon 14

Palmyra 44, Monroe City 22

District 7=

Semifinal=

Lafayette County 48, Hogan Prep 6

Lee’s Summit Community Christian 38, Knob Noster 6

District 8=

Semifinal=

Lathrop 42, Richmond 6

Maryville 47, Lawson 0

Class 3=

District 1=

Semifinal=

Kennett 30, Potosi 12

Ste. Genevieve 24, Central (Park Hills) 22

District 2=

Semifinal=

St. Francis Borgia 20, St. Clair 13

District 3=

Semifinal=

Trinity 49, University City 6

District 4=

Semifinal=

Lutheran (St. Charles) 41, Moberly 0

Mexico 28, St. Charles West 20

District 5=

Semifinal=

Blair Oaks 48, Salem 0

Buffalo 49, Logan-Rogersville 28

District 6=

Semifinal=

Cassville 19, Monett 6

Seneca 14, Mt. Vernon 12

District 7=

Semifinal=

Center 33, Southern Boone County 32

Odessa 55, Boonville 7

District 8=

Semifinal=

Chillicothe 44, Benton 14

Savannah 56, Cameron 14

Class 4=

District 1=

Semifinal=

Central (Cape Girardeau) 48, Hillsboro 8

Farmington 16, Festus 0

District 2=

Semifinal=

St. Mary’s (St. Louis) 41, Affton 20

District 3=

Semifinal=

Ladue Horton Watkins 38, Westminster Christian 0

Rockwood Summit 40, MICDS 26

District 4=

Semifinal=

Hannibal 40, St. Dominic 15

Liberty (Wentzville) 35, Kirksville 6

District 5=

Semifinal=

Camdenton 56, Washington 7

Lebanon 43, Helias Catholic 13

District 6=

Semifinal=

Bolivar 36, West Plains 21

Webb City 58, Willard 18

District 7=

Semifinal=

Grain Valley 36, Grandview 7

Harrisonville 29, Warrensburg 14

District 8=

Semifinal=

Lincoln College Prep 41, Excelsior Springs 38

Platte County 23, Smithville 20

Class 5=

District 1=

Semifinal=

Fox 41, Poplar Bluff 25

Jackson 55, Seckman 14

District 2=

Semifinal=

Eureka 43, Oakville 0

Vianney 23, Mehlville 10

District 3=

Semifinal=

Chaminade 35, Webster Groves 21

McCluer North 50, Parkway West 25

District 4=

Semifinal=

Battle 54, Francis Howell North 19

Ft. Zumwalt North 63, Smith-Cotton 14

District 5=

Semifinal=

Glendale 56, Parkview 0

Waynesville 83, Central (Springfield) 0

District 6=

Semifinal=

Carthage 48, Branson 10

Nixa 40, Ozark 12

District 7=

Semifinal=

Fort Osage 46, Truman 12

Raytown 26, William Chrisman 7

District 8=

Semifinal=

North Kansas City 41, Park Hill South 35, OT

Staley 19, Oak Park 7

Class 6=

District 1=

Semifinal=

DeSmet 35, Christian Brothers College 14

Francis Howell 42, Hazelwood Central 6

District 2=

Semifinal=

Ft. Zumwalt West 20, Blue Springs 17

Troy Buchanan 26, Blue Springs South 21

District 3=

Semifinal=

Joplin 69, Kirkwood 48

Marquette 31, Lindbergh 21

District 4=

Semifinal=

Liberty North 17, Rockhurst 14

Raymore-Peculiar 24, Park Hill 14

Eight-Man=

District 1=

Semifinal=

Appleton City/Montrose 60, Rich Hill/Hume 38

Drexel/Miami(FB) 41, Liberal/Bronaugh(FB) 22

District 2=

Semifinal=

North Shelby 54, Orrick 6

Southwest (Livingston County) 80, Stewartsville/Osborne 6

District 3=

Semifinal=

Pattonsburg/Gilman City/North Harrison 74, Stanberry 20

Worth County/Northeast Nodaway 74, Albany 54

District 4=

Semifinal=

Mound City-Craig 44, North Andrew 32

Tarkio 58, South Holt-Nodaway Holt 36

___

Some high school football scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Associated Press

Associated Press

More Sports

WGEM STORMTRAK FORECAST
Not As Cold

As we roll past midweek the temps are slowly climbing. Thursday morning the lows will not be in the single digits  or the teens but

Read More »
Connect with WGEM
Top Stories
Scroll to top
Skip to content